Film

Muzykę do pierwszej sztuki teatralnej Maciej Zieliński napisał w wieku 18 lat. Była to muzyka do sztuki K. Vonnegutta "Hart Ducha" w reż. Jakuba Duszyńskiego. Na Warszawskim Przeglądzie Teatralnym przedstawienie to otrzymało szereg nagród, w tym nagrodę za muzykę. Sztuka ta była wystawiona również w Teatrze "Ateneum" w Warszawie. "Wydarzenie to było o tyle ważne, że po raz pierwszy moja muzyka została przedstawiona szerszej publiczności i to z sukcesem. To umocniło moje postanowienie zostania kompozytorem i podjęcia studiów w tym kierunku."

Kolejnym ważnym projektem był film dokumentalny "Powrót Arystokratów" w reż. Natalii Korynckiej-Gruz (1992). Do tego momentu doświadczenia kompozytora w pracy z obrazem ograniczały się do krótkich filmów reklamowych. Tym razem był to pierwszy film pełnometrażowy, a więc szansa na próbę sił przy większej formie.

W 1994 roku rozwijał doświadczenia z pierwszej produkcji teatralnej pracując dla Teatru Telewizji. Współpraca ze studiem filmowym "Akson" zaowocowała aranżacjami do sztuki "Dom Otwarty" w reż. Michała Kwiecińskiego oraz muzyką do "Warszawianki" w reż. Andrzeja Chrzanowskiego oraz kilkoma utworami do "Małego Księcia" w reż. Natalii Korynckiej-Gruz. Istotnym doświadczeniem była praca z Jerzym Gruzą nad sztuką Ronalda Harwooda "Zatrute Pióro" (1995). Inscenizacja utrzymana w konwencji kryminalnej, dała możliwość zbudowania precyzyjnego planu dramaturgicznego muzyki.

W tym czasie Zieliński współpracował też ze znanymi kompozytorami muzyki filmowej: Stanisławem Syrewiczem, Krzesimirem Dębskim oraz Janem A.P. Kaczmarkiem programując instrumenty elektroniczne i przygotowując materiały nutowe. Uczestniczył też w sesjach nagraniowych tych kompozytorów, dzięki czemu zbierał bezcenne doświadczenia.

Debiutem fabularnym Zielińskiego był film "Gry uliczne" w reż. Krzysztofa Krauze (1995). W ciągu niespełna 3 tygodni powstało około 50 minut bardzo zróżnicowanej muzyki: od ostrych fragmentów rockowych przez Acid Jazzowy temat miłosny, techno, aż po ilustracje z użyciem orkiestry i kwartetu smyczkowego.

Krótko po "Grach ulicznych" Zieliński otrzymał propozycję napisania muzyki do amerykańsko-polskiej ekranizacji "Niemców" Leona Kruczkowskiego w reż. Zbigniewa Kamińskiego (1996). Ze względu na wojenną tematykę filmu powstała muzyka bardzo dramatyczna. Była to wyłącznie muzyka orkiestrowa, stylistycznie zbliżona do utworów poważnych kompozytora.

W 1998 roku tematyka filmowa wróciła na chwilę za sprawą filmu "Amok" w reż. Natalii Korynckiej-Gruz, gdzie pojawiła się aranżacja piosenki "Szeptem" zrobiona przez Zielińskiego.

Zaraz potem nastąpiła przerwa w projektach filmowych ze względu na wyjazd do Londynu i studia podyplomowe w tamtejszej Royal Academy of Music.

Video

To nie tak jak myślisz kotku Kryminalni Film music showreel Gry uliczne Tylko mnie kochaj Niemcy